آیا دوشیزگان نیز میتوانند از کاپ قاعدگی استفاده نمایند؟

از لحاظ علمی،دلیلی وجود ندارد که دوشیزگان نتوانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند.
اما با توجه به اینکه این محصول داخل واژن قرار می گیرد و احتمال آسیب به هایمن وجود دارد ، پس اگر کارکرد فرهنگی هایمن برای شما حائز اهمیت است، استفاده از کاپ به شما توصیه نمی گردد.

واژن با سطح افق زاویه 70 درجه دارد و در حالت خوابیده کاپ فقط کمی مایل می شود ضمن اینکه دهانه رحم یک سوراخ بسیار ریز است و عضلات آن ناحیه فقط قادر هستند خون را به بیرون منتقل کنند و امکان بازگشت خون در اثر استفاده از کاپ وجود ندارد و از همه مهمتر ما در کره زمین زندگی می کنیم و جاذبه زمین را دست کم نگیرید، اگر این امکان وجود داشت حتی با استفاده از نواربهداشتی هم خون در حالت خوابیده از بدن شما تخلیه نمی شد.

شاید سوال به وجود بیاید پس چطور منی وارد رحم می شود ؟ وقتی منی وارد واژن می شود ، واژن ماده ای تولید می کند که امکان شنا کردن و حرکت را به منی می دهد (خون شما خاصیت شنا کنندگی ندارد) از مقدار زیاد منی فقط مقدار اندکی می توانند شنا کرده و خود را از دهانه رحم عبور دهند…

استفاده از کاپ قاعدگی و عفونت دستگاه ادراری به هیچ وجه در ارتباط نیست،چرا که کاپ قاعدگی از سیلیکون پزشکی ساخته شده که این سیلیکون در بدن بصورت خنثی عمل کرده و نمی تواند چیزی از خود ساطع کند.شما می توانید دنباله ی کاپ را کمی کوتاه کنید.همچنین بسیار مهم است که دستهای خود و کاپ را بطور کامل همراه با دنباله ی آن شستشو و آب کشی نمایید.

در مورد خونریزی بصورت لخته،استفاده از کاپ قاعدگی بسیار مفید است.در اولین دوره ی استفاده ممکن است نیاز به آزمون و خطا داشته باشید تا فواصل تخلیه کاپ را بر اساس میزان خونریزی خود براورد نمایید و قطعا در دوره های بعدی کاملا مسلط خواهید بود.
اگر خونریزی شما کم است کاپ هیچ تاثیر منفی بر بدن شما نمی گذارد،در دوران یائسگی خشکی واژن امری طبیعی است و حتی شما در میابید که کاپ در این دوران به شما کمک خواهد کرد زیرا کاپ چیزی را جذب نمی کند و به حفظ رطوبت واژن کمک می کند.

آناتومی واژن بانوان طوری طراحی شده است که در طول روابط جنسی و یا زایمان بسط می یابد و سپس به تدریج به حالت طبیعی اولیه خود باز می گردد.بطوریکه بعد از زایمان انجام برخی تمرینات ورزشی برای بازگشت واژن به حالت اولیه خود بسیار توصیه می شود.
با این حال،صرف نظر از ماهیت واژن بانوان،کاپ قاعدگی از سیلیکون پزشکی بسیار نرم و قابل انعطاف ساخته شده است و در دو سایز کاملا متناسب با آناتومی بانوان طراحی شده است.و به هیچ وجه تاثیر منفی در آناتومی ارتجاعی واژن ندارد.

کاپ قاعدگی با توجه به اناتومی بدن بانوان طراحی شده.از اونجایی که این سیلیکون طبی در دهانه واژن به شکل زنگوله ای از قسمت دهانه به دیواره ی واژن مماس می شه و بعلت ماهیت واژن ثابت در جای خودش قرار می گیره،آناتومی واژن مانند یک جیب با دیواره های اطراف و یک پایان بسته است.هیچ جایی برای یک کاپ،یا هر چیز دیگه ای برای بالا رفتن وجود ندارد.

فواصل تخلیه کاپ قاعدگی کاملا متناسب با میزان و حجم خونریزی قاعدگی هر فرد متفاوت است،با یک دوره استفاده و آزمون و خطا خواهید آموخت بهترین زمان تخلیه کاپ شما چه زمانی ست،اگر خونریزی شما شدید است ممکن است هر ۴ الی ١٠ ساعت در روز احتیاج به تخلیه ی کاپ داشته باشید اما اگر خونریزی شما کم یا متعادل است می توانید هر ١٢ ساعت آنرا تخلیه نمایید.حتما توجه داشته باشید که بیش از ١٢ ساعت کاپ خود را بدون تخلیه و شستشو رها نکنید.

توجه داشته باشید حتما قبل از اولین مصرف کاپ قاعدگی خود را استریل نمایید.
کاپ قاعدگی را پس هر بار تخلیه باید بشویید و دوباره استفاده نمایید،بخاطر جلوگیری از تغییر بو و رنگ، اول آن را با آب سرد بشویید بعد با آب گرم بشویید. بعد از دوران قاعدگی کاپ را با جوشاندن در یک ظرف بزرگ آب برای ۵ الی ۱۰ دقیقه ضد عفونی کنید.(توصیه می شود یک ظرف جداگانه مخصوص اینکار داشته باشید و حتما مواظب باشید هنگام جوشاندن بخاطر کمی آب،کاپ نسوزد)
راه های دیگری هم برای ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی وجود دارد،مثل : قرار دادن کاپ به مدت حداکثر سه دقیقه در محلول آب و سرکه (١٠٪‏ سرکه سفید و ٩٠٪‏ آب)
یا استفاده از محلولهای ضدعفونی کننده

یا استفاده از دستگاه های استریلایزر که در سایت نیز موجود می باشد.

کاربرد دنباله صرفاً برای دسترسی پیدا کردن به کاپ بعنوان یک راهنما و به منظور کمک به از بین بردن مکش در هنگام خروج آن می باشد.

زمانیکه کاپ شما بدرستی قرار گرفته باشد،قسمت پایینی آن بطور نسبی نباید بیشتر از نیم انگشت از دهانه ی واژن فاصله داشته باشد.دنباله باید بطور کامل داخل واژن قرار گیرد بطوریکه آنرا احساس نکنید،اگر احساس می کنید دنباله بیش از حد بلند است می توانید آنرا تا حدی کوتاه نمایید،اما باید مراقب باشید با کوتاه کردن دنباله به قسمت پایینی کاپ صدمه نزنید و آنرا سوراخ نکنید.

شما باید حتما کاپ را در هنگام آمیزش همراه با دخول واژینال،خارج نمایید. ولی آمیزش بدون دخول امکان پذیر می باشد.

استفاده ی آن با قرص های ضد بارداری بلامانع است.
شما می توانید لونت خود را با یک IUD و یا با یک constraceptive ring (وسائل جلوگیری از بارداری) استفاده کنید و حتما با دکتر مربوطه استفاده همزمان را چک فرمایید.

کاپ قاعدگی نه وسیله جلوگیری از بارداری است و نه هنگام نزدیکی جنسی استفاده می شود.
کاپ قاعدگی استفاده کننده را از بیماری هایی که توسط نزدیکی جنسی انتقال می یابند محافظت نمی کند.

به طور کلی تمام  کاپ باید داخل واژن شما قرار گیرد،تمام کاپ شامل دنباله کاپ شما هم می شود.
اما میدانیم که طول واژن در افراد مختلف متفاوت است ، برخی ممکن است واژن کوتاه تری داشته باشند که در این صورت دنباله کاپ از واژن بیرون می ماند و همانطور که قبلا گفتیم باید آن مقدار از دنباله را که بیرون است قیچی کنند.

قبلا توضیح دادیم که امکان گم شدن کاپ در بدن شما صفر است،چرا که نهایت حدی که کاپ شما می تواند بالا رود تا دهانه رحم شماست ،که دهانه رحم یک سوراخ بسیار ریز است و امکان عبور کاپ نیست.
برای راحتتر خارج کردن کاپ،لازم است پوزیشن مناسب را پیدا کنید،پیشنهاد ما حالت اسکات یا توالت ایرانی است که پاها مقداری از هم بازتر باشند،ریلکس باشید،ابتدا با کمک عضلات خود(زور زدن) کاپ را به سمت پایین هدایت کنید،سپس با دو انگشت انتهای کاپ را گرفته و فشار دهید،همزمان هم کاپ را تکان دهید و زور بزنید به راحتی کاپ خارج خواهد شد.
فراموش نکنید به هیچ عنوان برای خارج کردن کاپ از دنباله استفاده نکنید.کاربرد دنباله صرفا به منظور راهنما برای پیدا کردن کاپ در بدن شماست.

چند حالت ممکن است به وجود آورنده درد در اولین استفاده از کاپ باشد:

اول از همه ممکنه بار روانی و فکری ناشی از داخل کردن کاپ به داخل واژن باشد،چون خیلی از خانمها به وارسی اندام جنسی خود شون نمی پردازن و کاملا با بدن خود شون غریبه هستن، گاها تحت فشار استرس دائم به اینکه چیزی در بدن شون هست فکر می کنن، یاد تون باشه کاپ اصلا در بدن احساس نمی شه.

مورد دوم بالا گذاشتن زیاد کاپ هست، که با پایینتر گذاشتن کاپ باید این مشکل برطرف شه که اگر نشد باید مورد سوم حتما بررسی شه

مورد سوم عفونت واژینال پنهان و درمان نشده،دوستان چک آپ های دوره ای واژینال رو جدی بگیرید حتما نباید ترشح بدبو یا خارش داشته باشید تا متوجه بشید عفونت دارید،گاها ممکنه هیچ علائمی هم نداشته باشید ولی عفونت واژینال یا حتی زخم دهانه رحم داشته باشید

در دو حالت هم کلا کاپ ممکنه در بدن شما حس بشه ،البته غیر از مورد فکر کردن به داخل بودن چیزی داخل واژن
اول اینک کاپ به درستی در بدن شما باز نشده باشه دوم اینکه دنباله کاپ اذیتتون کنه.

لازم به ذکر است دنباله کاپ ، وسیله ی بیرون کشیدن کاپ از بدن نیست و به هیچ وجه نباید کاپ خود را با استفاده از دنباله از بدن خارج نمایید،کاربرد دنباله فقط بعنوان راهنما برای پیدا کردن انتهای کاپ در بدن است

از آنجایی که طول واژن در افراد مختلف متفاوت است،اشخاصی که طول واژن کوتاهی دارند و دنباله کاپ از بدن آنها بیرون می ماند باید به همان نسبتی که دنباله بیرون از بدن است آنرا قیچی نمایند

در صورتی که دنباله را در بدن خود احساس می کنید و حس ناخوشایندی دارید می توانید دنباله را کوتاه نمایید
ولی توجه داشته باشید در این مورد بهتر است یهو تمامی دنباله را قیچی نکنید بلکه بند بند کوتاه کنید و امتحان کنید تا متوجه شوید تا چه حدی نیاز به کوتاه کردن دنباله کاپ دارید

دقت داشته باشید که قیچی وسیله غیر استریل هست،پس بعد از قیچی کردن دنباله  کاپ بهتر است کاپ خود را ضدعفونی کرده و استفاده کنید

گاها پس از قیچی کردن ،دنباله  کاپ حالت تیزی پیدا می کند که می توانید با استفاده از سوهان ناخن تیزی را برطرف کرده و پس از ضدعفونی کاپ ،مجددا آنرا استفاده نمایید

توجه داشته باشید اگر جز دو دسته افراد ذکر شده نیستید نیازی به کوتاه کردن دنباله کاپ خود نخواهید داشت

توصیه ما این است اگر در اولین استفاده دنباله از واژن شما بیرون بود یا آنرا در بدن احساس کردید ، برای کوتاه کردن دنباله تا وقتی کاملا استفاده از کاپ را یاد بگیرید به خودتان فرصت دهید،گاها خانمها در اولین استفاده شاید حس کنند واژن کوتاهی دارند و دنباله بیرون است در صورتی که این بیرون بودن دنباله در اثر ترس از بیشتر هل دادن کاپ به داخل بدن بوده (میدانیم بطور کلی تمامی کاپ باید در داخل واژن باشد) و به مرور متوجه می شوند نیازی به کوتاه کردن دنباله ندارند.

اول از همه اینکه روی بروشور فارسی همراه کاپ شما هم نوشته شده که با تمرین یاد خواهید گرفت،پس فراموش نکنید که استفاده از این محصول قاعدگی متفاوت از تمامی محصولاتی هست که تا بحال استفاده کردین و باید به خودتون زمان بدین تا یاد بگیرید متناسب با بدن خودتون چطوری ازش استفاده کنید.برای همین ما هم میگیم که حداقل یک دوره برای آزمون و خطا باید بگذارید.

دوم اینکه باید حتما حتما حتما مدلهای مختلف تا کردن رو امتحان کنید،مدلهای مختلف تا کردن بصورت ویدیویی در پیج و سایت آموزش داده شده که به راحتتر داخل کردن کاپ و همینطور راحتتر باز شدنش در بدن کمک می کنه

بعد از اینکه مدل تا کردن رو انتخاب کردین باید یکبار اینطوری امتحان کنید که وقتی کاپ رو تا می کنید مقداری هوا انتهای کاپ نگه دارید،از اونجایی که بدن با بدن خیلی متفاوت هست و شما باید حتما راههای مختلف رو تست کنید تا راه متناسب با بدن خودتون رو پیدا کنید پس لازمه یکبار هم اینطور امتحان کنید که وقتی کاپ رو تا می کنید هوا انتهای کاپ نگه ندارید(یعنی هر دو حالت رو امتحان می کنید ببینید کدوم برای شما بهتره)

اصلا به هیچ وجه دستتون یا کاپ خود را با مایع دستشویی های کرمی شستشو ندین،شاید این موضوع برای شما بی اهمیت بنظر بیاد ولی واقعا موضوع مهمیه،چون مواد کرمی هم به سیلیکون لونت صدمه میزنه هم باعث می شه مکش به خوبی انجام نشه و سبب نشتی بشه

بالاتر گذاشتن و یا پایین تر گذاشتن کاپ رو امتحان کنید

وقتی کاپ رو داخل کردین کمی کاپ رو پایین بکشید و دوباره به داخل هل بدین،یا همون وقتی که کمی کاپ رو پایین کشیدین کمی کاپ رو بچرخونید و دوباره به داخل هل بدین

به برخی خانمها گردش ۳۶۰ درجه دادن به کاپ بعد از داخل کردن ،می تونه در بهتر باز شدن کاپ کمک کنه

دستتون رو موقع وارد کردن کاپ بصورت عمود به بدنتون نگیرید و دستتون رو مایل بگیرید چون واژن شما با سطح افق زاویه هفتاد درجه داره

در نهایت با توجه به انقباضات واژن در دوره ی پریود ورزش کگل به شما شدیدا توصیه میشه

فراموش نکنید که مدت زمان یادگیری استفاده از این محصول در افراد مختلف متفاوت هست،پس باید به خودتون زمان بدین و همیشه یادتون باشه وقتی این همه خانوم تونستن چرا شما نتونید؟

دوستان عزیز میدانیم کیفیت آب در مناطق مختلف کشور متفاوت است و در برخی مناطق املاح آب لوله کشی بیشتر است و احتمال اینکه بعد از جوشاندن کاپ متوجه یک لایه از املاح روی کاپ تون بشید هست، اما پیشنهاد ما این هست که اگر این حالت به وجود آمد یا از آب معدنی برای جوشاندن کاپ استفاده کنید یا کاپ خود را بعد از جوشاندن خوب بشویید تا املاح روی کاپ کاملا شسته شود.

از آنجایی که واژن شما و مجرای ادرار شما دو جای متفاوت هستند (کاپ داخل واژن شما قرار می گیرد) و دنباله ی کاپ برخلاف نخ تامپون بیرون از بدن شما نیست (تامپون با هر بار دستشویی رفتن باید تعویض گردد چون نخ آن خیس می شود و باعث عفونت) ، بنابراین نیازی ندارید هنگام هرگونه اجابت مزاجی کاپ خود را خارج نمایید.
اگر زمان تخلیه کاپ شما ادرار هم دارید،اول ادرار کنید،دستانتان رو بشویید و‌ سپس کاپ را تخلیه نمایید…